>TRAFİK KURALLARI İLE İLGİLİ ETKİNLİKLER

>

Karşımızda artık materyaller kullanılarak hazırlanmış monopoli tarzında bir trafik oyunu var.  1’den 15 sayısına kadar, koli parçaları kullanılarak yapılmış basit bir platform ve kenarlarında da çocukların bilmesi gereken trafik işaret ve levhaları var. Çocuklar başlangıç noktasından, için de sayılar olan bir keseden sayı çekerek başlıyorlar. Sanırım çektikleri sayı kadar da ilerliyorlar. Bu süre içerisinde de kuralları öğrenmeleri hedefleniyor. İşte oyunla ilgili diğer resimlere buradan bakabilirsiniz.

İkinci etkinliğimiz de yine aynı sınıftan… 🙂 Çocukların eşlik ettiği konu ile ilgili bir proje çalışması. Ufak ayrıntılar projeyi renklendirmiş ve yine öğrenilmesi amaçlanan işaret ve levhalar var. Proje ile ilgili diğer resim için buraya tıklayabilirsiniz.

Ve geldik en etkili yöntemlerden birine… 🙂 Sınıfımızın öğretmenleri yukarıdaki etkinlikleri yeterli bulmayıp, sınıflarına bir de trafik polisi davet etmişler. Trafik polisimiz de çalışma kıyafeti ile sınıfı ziyaret edip, çocukların hoşuna gidebilecek renkli ve eğlenceli bir sunumla çocukları bilgilendirmiş. Ayrıntılı resimler için buraya bakabilirsiniz.

Bu yetişkinler için de uygulanan bir yöntem. Dil okuluna başladığım ilk günlerde, sınıfımıza FBI’dan bir çalışan gelip bizi kendi kurumları ile alakalı konularda bilgilendirmişti. Mesela, yanımıza biri gelip ben FBI’danım, kimliğinizi gösterin dediğinde, “Hooop dur bakalım. Önce sen göster. Bakalım gerçekten FBI’dan mısın?” diye kartını isteyip, falanca numarayı arayıp teyit ettirebiliyormuşuz. 🙂 Ya da diyelimki etraf çok ıssız. “Sizinle yalnız görüşmek istemiyorum. Kalabalık bir yerde görüşelim.” diyebiliyormuşuz. 🙂

Bu görevlinin ardından sınıfa bir de polis girdi. Ama daha çok sumo güreşcisine benziyordu. 🙂 Sanırım gözümüzü korkutmak, kısacası  öğrencilere göz dağı vermek için bu kadar iri cüsseli biri seçilmiş olmalıydı. Üstünde o  kadar çok elektronik malzeme ve silah vardıki yürüyünce robot gibi ses çıkarıyordu. Çaff çufff çaff çufff 🙂 Tabii bu görsel bir şov bir yerde. Polis gayet kibar bir şekilde bize haklarımızı anlattı. Espiriler yaptı. Bizi güldürdü ve gitti.Ama görüntüsü unutulacak gibi değil… 😉

Lafı çok uzattım yine… Hasılı, etkili bir yöntem. 🙂

Cici kalın… 🙂

Kaynak: Sala Verde

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: